APT100GN60B2G IGBT Power Module Transistors IGBTs Single
KZ TECHNOLOGY (HONGKONG) LIMITED
Contact Now
Part Number : APT100GN60B2G
Manufacturer : Microsemi Corporation
Description : IGBT 600V 229A 625W TMAX
Category : Transistors - IGBTs - Single
Family : Transistors - IGBTs - Single
Contact Now
APT100GN60B2G Specifications
Part Status Active
IGBT Type Trench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600V
Current - Collector (Ic) (Max) 229A
Current - Collector Pulsed (Icm) 300A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.85V @ 15V, 100A
Power - Max 625W
Switching Energy 4.7mJ (on), 2.675mJ (off)
Input Type Standard
Gate Charge 600nC
Td (on/off) @ 25°C 31ns/310ns
Test Condition 400V, 100A, 1 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr) -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)